Rozhovor s riaditeľkou Artur Gallery

Redakcia MK: ARTUR GALLERY a výstava OZVENY Jána ZORIČÁKA sú otvorené už viac ako mesiac. Splnilo otvorenie kúpeľnej galérie Vaše očakávania?

Alena Chebeňová: Áno, verila som, že majster Zoričák privedie do novej galérie Moderných kúpeľov Turčianske Teplice veľa návštevníkov. Meno Zoričák je overená značka, ktorá nikdy nesklame. Pôvodný zámer kúpeľov bol zvýšiť kultúrny život pre kúpeľných hostí, no veľkú časť návštevníkov tvoria ľudia, obdivovatelia majstra Zoričáka, ktorí za jeho umením prichádzajú z celého Slovenska a návštevou galérie vidia, ako sa kúpele modernizujú a sú stále krajšie, a to aj vďaka rekonštrukcii hotela Royal Palace a výstavbou Rezidencie Opera, v ktorej sa galéria nachádza.

Redakcia MK: Aký návštevník vás vie potešiť?

Alena Chebeňová: Každý návštevník ma vie potešiť a hneď dva krát. Prvý raz, keď vstúpi, čím prejaví záujem o umenie a majstrovstvo Jána Zoričáka. Druhýkrát, keď odchádza s krásny pocitom, plný uznania, niekedy až dojatia z tej krásy. Osobitnou skupinou sú deti, ktoré sa nevedia vynadívať na odlesky a farebnosti sklenených platík a chcú to mať aj doma 🙂

Redakcia MK: Zaujíma sa majster Zoričák, ako prebieha výstava?

Alena Chebeňová: Áno, a nie len on, ale aj jeho rodina žijúca na Slovensku, ktorá ma čas od času príde navštíviť. Najmä jeho brat Alfonz a synovec Štefan. Samozrejme, s majstrom si pravidelne telefonujem. Sú to hlavne telefonáty, keď sa predá ďalšie dielo z výstavy alebo keď má ďalšie nápady. Napríklad keď mi chce dať ďalšiu úlohu, či výzvu. Posledná bola zorganizovať stretnutie účastníkov 1. slovenskej severopolárnej expedície – Arktický kvet po 30. rokoch od uloženia jeho sklenenej krásy na Severnom póle.

Redakcia MK: O jeho diela teda návštevníci prejavujú záujem. Je Zoričák dobrá investícia?

Alena Chebeňová: Určite. Pozná ho celý svet. Nechcem znevažovať slovenských umelcov, ale v Hainburgu ich už častokrát nikto nepozná. Zlaté tehličky zas máte v sejfe banky, no ak ste majiteľ diela od Zoričáka, môže vám robiť radosť doma alebo vo firme každý deň.

Redakcia MK: Kedy sa stal podľa Vás jedinečným? Čo ho formovalo?

Alena Chebeňová: Nikdy nepochyboval o svojom cieli. Od detstva pozoroval nočnú oblohu, hviezdy aj kométy, vodu v potoku aj v studničkách vytvárajúcu dúhu. Určite v jeho originalite zohral veľkú úlohu aj fakt, že mu na strednej škole nevenovali veľkú pozornosť, a on skúšal tvoriť tak, ako to cítil. Ale aby som nebola na školu v Železnom Brode zlá, práve tam sa naučil sklo brúsiť a leštiť.

Redakcia MK: Aký je Váš ďalší koncept galérie?

Alena Chebeňová: Meno Zoričák si chceme ešte ponechať na obdobie do konca februára 2024. Výstava, ktorá bude sprístupnená verejnosti od 25.11.2023 však bude zmenená. Predané diela z výstavy OZVENY budú odovzdané novým majiteľom a na výstavu OZVENY ARKTICKÉHO KVETU budú dovezené jeho ďalšie unikátne diela.

Následne by som rada pokračovala s tým, čo sme začali, a teda realizovať výstavy slovenských a českých výtvarníkov, ktorí svojim umením získali uznanie aj v zahraničí. Na sociálnych sieťach ARTUR GALLERY TURČIANSKE TEPLICE, ako aj na webovej stránke, sa návštevník dozvie aktuality zo života galérie vždy včas.

Redakcia MK: Čo okrem ďalšej výstavy najbližšie pripravujete pre návštevníkov?

Alena Chebeňová: Najbližšie pripravujeme už spomínané stretnutie účastníkov expedície, ktorá pred 30. rokmi uložila na Severnom póle sklenenú plastiku Arktický kvet Jána Zoričáka. K tejto udalosti a nadchádzajúcej výstave pripravujeme aj katalóg s rovnomenným názvom výstavy, v ktorom bude môcť čitateľ obdivovať majstrovú tvorbu a dozvedieť sa viac o samotnej expedícii a príbehu Arktického kvetu.

S riaditeľkou Artur Gallery, Alenou Chebeňovou sa zhovárala redaktorka Moderných kúpeľov Turčianske Teplice, Katarína Bartošová

Moderné kúpele Turčianske Teplice, 28. septembra 2023

Zdieľajte nás

0 comments on “Rozhovor s riaditeľkou Artur Gallery

Comments are closed.