Ján Zoričák Ozveny arktického kvetu

Názov:

Ján Zoričák, Ozveny arktického kvetu

Vernisáž:

24.11.2023 o 17,30 h

Trvanie výstavy: 

25.11.2023 – 29.2.2024

Popis:

Ozvenou sa na Slovensko vracia majster sklárskeho umenia Ján Zoričák a jeho tvorba, ktorá vznikala 30 rokov od vysnívaného, no nesmierne náročného cieľa. 

Na začiatku boli lyžiarskou palicou vytvorené nákresy do snehu, ktoré v noci dotvorila lesná zver. Celých 5 rokov vytváral kolekciu nebeských kvetov, koré boli rozosiate po celom svete. Posledné dva, arktické, boli určené pre severný a južný pól, čím by sa kruh uzatvrel. 

Prinášame vám jedinečnú možnosť privoňať si k sklenenej kráse, ktorá spolu s majstrom precestovala kus sveta v tých najnáročnejších podmienkach.  

Na výstave, ktorá je voľným pokračovaním výstavy Ozveny Jána Zoričáka,  môžete obdivovať jedinečnú tvorbu sklárskeho majstra, Rytiera Rádu umenia a literatúry, ale aj nostiteľa Pribinovho kríža, ktorému by k úspechu len samotný talent nestačil. Pomocou matematiky, fyziky, optiky a chémie s pridaním tých najfajnovejších ingrediencii ako platina, zlato, striebro, meď, emaily a pigmenty, vytvára sklenené plastiky, ktoré sú zastúpené v súkromných aj verejných zbierkach po celom svete.

Autorka výstavy:

Alena Chebeňová

Zdieľajte nás

0 comments on “Ján Zoričák Ozveny arktického kvetu

Comments are closed.